Ustalenie istnienia stosunku pracy

Klientami Kancelarii Adwokackiej w Warszawie są często osoby składające pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy. Takie prawo przysługuje pracownikom zatrudnianym na umowę zlecenie oraz umowę o dzieło.

Kiedy jego złożenie jest uzasadnione? Pozew o ustalanie istnienia stosunku pracy ma sens wtedy, gdy pracownik zostaje zobowiązany przez pracodawcę do wykonania określonego zadania, pod jego kierownictwem w czasie i miejscu, który mu wyznacza.

Taki pozew może zostać złożony do sądu pracy zarówno przez pracownika, jak i samego pracodawcę. Musi zawierać uzasadnienie czyli wszystkie okoliczności świadczące o tym, iż między pozywającym a pozwanym istnieje faktycznie stosunek pracy. W dokumencie muszą zostać też wymienione warunki współpracy oraz to, w jaki sposób ona przebiega. Adwokaci z naszej kancelarii pomogą Państwu sformułować taki pozew do sądu pracy.

Osoba składająca taki pozew jest zwolniona z opłat sądowych. Jest to prawo, które obowiązuje w przypadku wszystkich spraw z zakresu prawa pracy.